In the Grandstand: Demo Derby

Print

Schedule of Events

Schedule for 2024 Scott County Fair
Time Event Where at the Fair
All Day Pinewood Derby Cars- building
8:00 AM Open Horse Show North Horse Riding Ring
8:00 AM - 2:00 PM Red Cross Blood Drive (North side of Office) Fair Office
9:00 AM Scotty Meet & Greet South Riding and Show Ring
9:00 AM Draft Horse Halter Show South Riding and Show Ring
10:00 AM Pet Show Goats & Sheep (#14)
10:00 AM Amateur Talent Contest Entertainment Square (#10)
10:00 AM Scotty Meet & Greet Gazebo
10:00 AM Cross Stitch, Knitting and Crocheting Demos Creative Arts Building (#8)
10:00 AM - 11:00 AM Entries for Cake & Pie Baking Contest Creative Arts Building (#8)
10:00 AM - 4:00 PM Emotion in Motion General Fair Grounds
10:00 AM - 5:00 PM Welcome Booth- Savage American Legion- Poppies
10:00 AM - 9:00 PM All Exhibit Buildings Open including the Miracle of Birth Center General Fair Grounds
10:00 AM - 9:00 PM Minnesota Garden Railway Society Commercial Building (#12)
11:00 AM Magic Village Courtyard Stage
11:00 AM Judging Cake & Pie Contest - Auction to follow Creative Arts Building (#8)
11:00 AM 4-H Rabbit and Agility Show Goats & Sheep (#14)
11:00 AM FREE Kids Bingo Gazebo
11:00 AM - 7:00 PM Ninja Anywhere The Carnival
12:00 PM - 4:00 PM Matt & Holly Beer Garden
12:00 PM - 4:00 PM Matt & Holly Main Stage
12:00 PM - 9:00 PM Carousel Open The Carnival
12:00 PM - 9:00 PM CARNIVAL OPENS-Gold Star Amusements The Carnival
12:30 PM Kid's Pedal Pull - Registration Entertainment Square (#10)
1:00 PM 4-H Arts-In Performance 4-H Exhibit Building (#9)
1:00 PM Scotty Meet & Greet South Riding and Show Ring
1:00 PM TUEY Entertainment Square (#10)
1:00 PM Kid's Pedal Pull (on the tar path towards East end of the Main drag) Entertainment Square (#10)
1:00 PM - 7:00 PM Master Gardener Teaching Gardens, U of M Extension Master Gardeners – Guided Garden Tours The Garden
1:30 PM 4-H Awards- 1:45 Cattle Barn (#2)
2:00 PM Hula Hoop Competition Gazebo
2:00 PM KCHK Bean Bag Board Games Commercial Building (#11)
2:00 PM 4-H Livestock Blue Ribbon Auction Cattle Barn (#2)
3:00 PM Spoon Man- floating around the grounds Gazebo
3:00 PM MIW- Minnesota Independent Wrestling (West of main office) Fair Office
3:00 PM Pig Races Cattle Barn (#2)
3:00 PM Magic Village Courtyard Stage
3:00 PM TUEY Entertainment Square (#10)
3:00 PM - 3:30 PM Cirque Adventure (Adventure Family Circus) The Carnival
4:00 PM DRAFT HORSE SHOW South Riding and Show Ring
4:00 PM KCHK Bean Bag Board Games Commercial Building (#11)
4:00 PM Free Kids Bingo Gazebo
4:00 PM - 8:00 PM The Paul Stewart Show Beer Garden
4:00 PM - 8:00 PM The Paul Stewart Show Main Stage
5:00 PM TUEY Entertainment Square (#10)
5:00 PM Pig Races Cattle Barn (#2)
5:00 PM Magic Village Courtyard Stage
5:00 PM Spoon Man- floating around the grounds Gazebo
5:00 PM Open Class & FFA Beef Show Cattle Barn (#2)
5:00 PM - 6:30 PM Cirque Adventure (Adventure Family Circus) The Carnival
6:00 PM Demolition Derby The Grandstand
6:00 PM KCHK Bean Bag Board Games Commercial Building (#11)
6:00 PM Demo Derby - Online Tickets Available! The Grandstand
6:00 PM Rince na Chroi Irish Dance Courtyard Stage
7:00 PM Spoon Man- floating around the grounds Gazebo
7:00 PM - 7:30 PM Cirque Adventure (Adventure Family Circus) The Carnival
7:00 PM - 10:00 PM Side Tracked Acoustic with Kevin & Bob Entertainment Square (#10)
7:30 PM Rince na Chroi Irish Dance Courtyard Stage
8:00 PM Pig Races Cattle Barn (#2)
8:00 PM - 9:30 PM Xtreme Measures Beer Garden
8:00 PM - 9:30 PM Xtreme Measures Main Stage
9:30 PM - 12:00 AM MALLRATS Main Stage
9:30 PM - 12:00 AM MALLRATS Beer Garden